Sprawozdania opisowe

Sprawozdanie za rok 2016

Rok 2016 w Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach.

Zakończył się rok 2016 w naszej jednostce, więc przyszedł czas aby dokonać jego podsumowania. W mijającym roku strażacy naszej jednostki zostali zadysponowani 142 razy do różnego typu działań ratowniczych. Interwencje nasze możemy podzielić na trzy rodzaje: pożary 8, wypadki - kolizje 14 oraz inne zdarzenia losowe 134. Do ostatniej grupy zaliczamy między innymi: usuwanie substancji ropopochodnych, złamanych konarów drzew, owady błonkoskrzydłe, działania z polecenia Burmistrza oraz inne działania do których dysponuje się zastępy straży pożarnej. Na ostatni dzień roku jednostka nasza dysponuje siłą 42 ratowników przeszkolonych gotowych do podjęcia działań ratowniczych w tym 15 po kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy. W mijającym roku jednostka została zakwalifikowana przez Komendanta Powiatowego PSP w Lublińcu do grupy autostrada. Po otwarciu woźnickiego odcinka autostrady będziemy też zabezpieczać jej teren. Wobec zaistniałej sytuacji zarząd jednostki poczynił starania w celu pozyskania nowego sprzętu do ratownictwa technicznego (narzędzie hydrauliczne do wykonywania dostępu do osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych). Zakup ten był możliwy dzięki środkom finansowym pozyskanym z Gminy Woźniki oraz przychylności Komendanta Powiatowego PSP w Lublińcu który przekazał środki z krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na ten cel.

Obecnie posiadamy na wyposażeniu dwa takie zestawy co stwarza możliwość działania dwóm zastępom niezależnie od siebie. Zakupiliśmy również pilarkę ratowniczą, parawan, zestaw Triage, kombinezony gazoszczelne, radiostacje przenośne oraz wiele innego sprzętu ratowniczego. Środki finansowe na zakup sprzętu i wyposażenia pochodzą z następujących źródeł: Gmina Woźniki, KSRG, środki własne które posiadamy dzięki hojności mieszkańców Woźnik , Dyrd oraz Sośnicy. Z każdym zakupem nowego sprzętu stajemy się jeszcze lepiej wyposażoną jednostką która może podjąć akcję ratowniczą. Ważną częścią naszego działania jest sprzęt, ale najważniejsi są ludzie, ich wyszkolenie oraz determinacja w chwilach zagrożenia życia drugiego człowieka. Dlatego ciągle prowadzimy szkolenia, ćwiczenia doskonalimy swoje umiejętności, gdyż każde podjęte działanie ratownicze przynosi ciągle coś nowego. Prowadzimy drużynę młodzieżową około 20 młodych druhów, aby łańcuszek następców był nie przerwany. Wykonujemy również prace remontowe w naszej jednostce, niejednokrotnie nie widoczne na zewnątrz, ale są też widoczne, takie jak wymian drzwi wejściowych, czy to remont elewacji. Za te pracę dziękuję moim druhom gdyż odbywa się to w ramach wolontariatu i poświecenia swojego wolnego czasu.

Staramy się również współpracować z innymi np. MLKS (współorganizacja biegu ulicami Woźnik), MGOK (współpraca przy dożynkach oraz pierwszym i myślimy nie ostatnim kiermaszu świątecznym), GIMNAZJUM (szkolenia, konkursy, ewakuacje, wsparcie sprzętowe lodowiska), PRZEDSZKOLE (coroczne odwiedziny z okazji Dnia Strażaka, pokazy na terenie przedszkola oraz ćwiczenia ewakuacyjne) oraz POLICJA (współpraca przy zabezpieczeniach przemarszów itd.). W imieniu własnym oraz wszystkich druhów dziękujemy za możliwość współpracy.

Podziękowania nasze kierujemy również do Pana Burmistrza A.Cichowskiego wraz z pracownikami Urzędu oraz do Przewodniczącego Rady Miejskiej wraz z Radnymi. Dziękuję również wszystkim mieszkańcom Woźnik, Dyrd oraz Sośnicy za miłe przyjęcie oraz okazane wsparcie. Warto wspomnieć też o bardzo dobrej współpracy z państwem B. i M. Badora dzięki którym nasze sale ożywają przyjmując gości, a nie stoją puste i marnieją.

Kończąc pragnę podziękować rodzinom druhów za wyrozumiałość i cierpliwość, że niejednokrotnie musicie nas zastąpić w naszych prywatnych obowiązkach bo my nigdy nie wiemy kiedy wyjedziemy, ale też nie wiemy kiedy do Was wrócimy, jednak najważniejsze oby zawsze szczęśliwie i w „komplecie”. Wam druhowie biorący udział w akcjach, jak również tym wspierającym dziękuję za wszystkie dotychczasowe wspólne akcje, ale pamiętajcie że są ciągle ludzie którzy liczą na naszą szybką i profesjonalną pomoc w chwilach zagrożenia swojego życia.

DZIĘKUJĘ

PREZES OSP WOŹNIKI