Rok 2018 w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w WoźnikachDodano:

Rok 2018 w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Woźnikach

Nadszedł czas na podsumowanie naszych działań, naszych poczynań w minionym roku 2018. Jednak jeszcze nie zamknęliśmy starego roku, a nowy 2019 rozpoczął się dwoma pożarami. Pierwszy miał miejsce w Dyrdach, gdzie palił się garaż z kotłownią. Do drugiego doszło w Woźnikach, gdzie palił się przewód kominowy w budynku jednorodzinnym. Wróćmy jednak do statystyki z 2018 roku. Według naszej książki wyjazdów strażacy OSP Woźnik interweniowali 90 razy. Statystyka PSP w Lublińcu nie podaje działań z polecenia Burmistrza tzw „wyjazdów gospodarczych” w których też bierzemy udział i intensywnie działamy, stąd wynikająca różnica. Tabela działań przedstawia się następująco: kolizje-wypadki 11, pożary 18, owady błonkoskrzydłe 26, inne wyjazdy w tym z polecenia Burmistrza 34, alarmy fałszywe 1. W 2018 odbywały się również ćwiczenia gminnych jednostek straży pożarnych oraz ćwiczenia jednostek Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego województwa Śląskiego Kompanii nr 7 „Lubliniec”, w których co roku bierzemy udział. Warto zaznaczyć również, że w ramach tej kompanii walczyliśmy w potężnym pożarem gospodarstwa rolnego w miejscowości Skrzydłowice, gdzie stawiliśmy się w sile dwóch zastępów gaśniczych. Była to jedna z najcięższych akcji w 2018 roku.

W minionym roku, a dokładniej w miesiącu czerwcu jednostka obchodziła swoje 230 lecie powstania. O dziejach naszej jednostki można przeczytać w dziale „Historia” na stronie www.ospwozniki.pl. Wspólnie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury został zorganizowany festyn w trakcie którego pierwszego dnia świętowaliśmy obchody 230-lecia istnienia jednostki straży pożarnej, a drugiego dnia święto Dnia Dziecka. W trakcie trwania uroczystości zostały wręczone odznaczenia najstarszym strażakom oraz jednostka pozyskała środki w kwocie 25000 zł na zakup sprzętu hydraulicznego przekazane przez obecnego na uroczystości Posła na Sejm RP Pana Andrzeja Gawrona. Gratulacje złożyli również zaproszeni goście.

Wszystkie działania ratownicze, kulturalne oraz szkoleniowe mogą się odbyć, dzięki pozyskanym środkom na swoją działalność pochodzącym z różnych źródeł. W pierwszej kolejności należy złożyć podziękowania władzą Gminy Woźniki, ponieważ przeznaczają największą część funduszy na utrzymanie jednostki straży pożarnej. Dziękujemy również mieszkańcom Woźnik, Dyrd i Sośnicy, za coroczne wsparcie naszych działań w trakcie odwiedzin świąteczno-noworocznych. Nie możemy zapomnieć o dofinansowaniu z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z którego też korzystamy, a dodatkowo jesteśmy wspierani przez WFOŚiGW w Katowicach. Dzięki pozyskanym środkom mogliśmy w 2018 roku zakupić agregat hydrauliczny do ratownictwa drogowego, dwa aparaty ochrony dróg oddechowych oraz inny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. Dziękuję również Wam moi koledzy druhowie za wasze zaangażowanie, za waszą pracę i gotowość do działań w każdej chwili. Dziękuje również rodzinom za wyrozumiałość, gdyż to nie jest nasza praca lecz pasja, w której to niejednokrotnie ryzykujemy swoim życiem. Patrząc na statystyki jesteśmy ciągle potrzebni. Dlatego zapraszamy również chętnych w każdym wieku do wstąpienia w nasze szeregi, gdyż nigdy nie jest nas za dużo. Oby nigdy nie zabrakło tych, którzy bezinteresownie będą pomagać innym ludziom w ich nieszczęściu. Zawsze byli pasjonaci świętego Floriana, bo strażak wchodzi tam skąd inni uciekają.

Dziękuję wszystkim, tym którzy nas wspierają jak i tym którzy przechodzą obok nas obojętnie. My zawsze będziemy się starać pomóc WSZYSTKIM.

Ze strażackim pozdrowieniem

dh Krzysztof Nowacki